Читання слів та складів із літерою ф.  Навчання читання Читання слів та речень з літерою ф

Читання слів та складів із літерою ф. Навчання читання Читання слів та речень з літерою ф

Урок 93. ЧИТАННЯ СЛОВ З БУКВОЮ Ф (закріплення)

03.05.2013 10324 0

Урок93. читання слів зЛІКОВА Ф
(закріплення)

Цілі: закріпити знання учнів про приголосні звуки [ф], [ф’], букву ф; розвивати мову, пам'ять, логічне мислення.

Устаткування :підручник, предметні картинки, магнітна дошка, літери та склади.

Хід уроку

I. Мобілізуюча частина уроку.

ІІ. Закріплення опорних знань.

Гра «Дізнайтеся звук».

Діти плескають у долоні, якщо почують звуки [ф], [ф'] у словах:

кофта, ваза, шарф, Вася, ширма, фірма, ферма, вагон, фазан, вилка, флот, пліт.

Гра «Літера загубилася».

Робота проводиться на магнітній дошці.

_абрика, ко_та, шо_єр, _ілін,

_лаг, шар_, _лот, _артук.

Діти у всіх словах додають букву ф.

Читання вірша В. Берестова, с. 196.

Питання:

– Скільки кольорів біля світлофора?

– Що кожен із них означає?

- Чи виконуєте ви сигнали світлофора?

Фізкультхвилинка

Читання складів-злиттів, с. 196.

Зіставлення парних за глухістю та дзвінкістю звуків [ф], [в]; [ф'], [в'].

Читання пар слів з антонімами.

Виразне читання вірша У. Берестова.

- У що одягнений фокусник?

– Поясніть значення слова фрак.

Що фокусник перетворив на букет?

– Хто вискочить із букета?

– Що це – фокус чи диво?

Під час повторного читання діти підкреслюють слова, у яких зустрічається буква ф.

Заучування вірша напам'ять.

1. Розгадайте кросворд.

Навколо кросворда – предметні картинки, у яких зображені пень, орел, перо, лист, голка, прапор, коза, ірис (квітка). Вони й допоможуть дітям вписати потрібні слова в кросворд.

(Відповідь: прапор, гра, лист, ірис, перо, пень, орел, коза.)

Фізкультхвилинка

Читання оповідання «Світлофор» Б. Житкова, с. 197.

Вчитель цікавиться, чи хтось із дітей читав веселу та цікаву книгу чудового дитячого письменника Бориса Степановича Житкова «Що я бачив?» про допитливого хлопчика, якого звали Чомучкою.

Діти читають уривок із цієї книги, поданий у підручнику.

Питання:

– Що здивувало хлопчика та його маму?

– Що відповів їм водій?

– Як хлопчик здогадався, що означає кожен сигнал світлофора?

Читання оповідання в обличчях. Переказ тексту.

2. Повторення всіх вивчених букв. Визначення місця літери фна «стрічці букв», с. 197.

ІІІ. Підсумок уроку.

– Що повторювали на уроці?

– Які завдання особливо запам'яталися?

- Які були труднощі?

Розділи: початкова школа

Клас: 1

ЦІЛІ:

  • формувати навичку свідомого, правильного, виразного читання;
  • розвивати орфографічну пильність під час читання текстів фонематичний слух, мовлення, мислення, пам'ять;
  • виховувати дбайливе ставлення до природи, уміння бачити красу природи.

ОБЛАДНАННЯ:

  • В. Г. Горецький, "Російська абетка", індивідуальні складові таблиці, картки зі словами, плакат з пропозиціями,
  • книжка-малятко з віршами про пролісок і фіалку, малюнок проліска та фіалки, картина “Весняний ліс”, шапочки “Пролісок”, “Шпак”, “Березень”,
  • аудіозапис П. І. Чайковський “Пори року. Березень”, моделі для складання схеми слова, картки з літерами: ф, л, к, а, а, і,
  • картки з написами "Молодець" з відсутніми елементами.

ХІД УРОКУ

1. Організаційний момент.

Сьогодні рано-вранці до мене у віконце раптом хтось постукав. Це була маленька синочка. Вона почала дзвінко щебетати. Пташка запросила нас у ліс, сказавши, що там відбуватимуться весняні дива.

Ви хочете вирушити у подорож?

Прочитайте девіз нашої роботи, записаний на дошці.

ДЕВІЗ РОБОТИ: Ми любимо один одного, розуміємо та допомагаємо.

Не дарма саме ці слова стали гаслом нашого уроку. Дорогу підуть лише дружні хлопці, готові прийти на допомогу один одному.

2. Постановка мети уроку.

З якою новою літерою ми познайомились учора на уроці? (З літерою "ф")

Які звуки означає буква “ф”?

Охарактеризуйте ці звуки.

Діти: [ф] – приголосний, твердий, глухий, парний (пара [в] – [ф]

[ф] – приголосний, м'який, глухий, парний (пара [в] – [ф])

Вчитель: Сьогодні ми продовжимо з вами вчитися правильно та красиво читати. Згадаймо те, що ми вчили про звуки та літери. Вчимося складати пропозиції та оповідання.

3. Актуалізація знань.

Я хочу поповнити ваші знання про літеру “ф”.

У російській мові поряд з "активними" літерами, які зустрічаються в книгах дуже часто, є і "пасивні", які вживаються рідко. Така літера "ф". Чи це випадково? Чому це так? Справа в тому, що в російській мові слова з буквою "ф" головним чином запозичені з інших мов, недаремно, в кубанській мові досі буква "ф" замінюється двома російськими буквами "хв" або просто "х": замість Федір, наприклад , кажуть Хведор, фартух – хвартук, туфлі – тухли.

Повторивши те, що ми вчили, вирушаємо у подорож. Але як же ми потрапимо до лісу?

Здається, я знаю, хто може допомогти. Ви це також дізнаєтесь, якщо прочитаєте вірш в “Азбуці” (стор. 196).

Фокусник у фрак одягнений,
Смолоскип перетворив на букет.
Фея вискочить звідти.
Фокус це чи диво?

Які слова у цьому вірші називають одухотворені предмети? (Хто?) фокусник; (хто?) Фея.

Який звук означає буква “ф” у кожному слові? (У словах: фокусник, фрак, смолоскип, фокус буква “ф” означає звук [ф] у слові фея буква “ф” означає звук[ф, ]

Фея та її друг – фокусник готові нам допомогти. Але спочатку вони хочуть переконатись, що ви вмієте працювати дружно.

Робота над технікою читання.

а) робота над скоромовкою:

Розминку починаємо,
Скоромовку повторюємо.

На городі Фекла ахала та охала,
Вродила буряк не на грядці - близько.

Потім діти говорять початок раніше вивчених скоромовок, весь клас хором продовжує (скоромовки навчаються кожному уроці).

б) робота за складовою таблицею:

А Про У Ы І Е Я Ё Ю Е
Н н а але ну ні ні не ня не ню
З са зі су си сі се ся се сю
До ка до ку ки кі ке кя ке кю
Т та то ту ти ти ті тя те тю
Л ла ло лу ли чи ле ля ль лю
Р ра ро ру ри рі ре ря ре рю
У ва во ву ви ви ве вя ве вю
П па по пу пи пі пе п'я пе пю
М ма мо му ми ми ме мя ме мю
З за зо зу зи зи зе зя зе зю
Б ба бо бу б бі бе бя бе бю
Д так до ду ди ді де дя де дю
Г га гго гу ги гі ге гя ге гю
Ч ча чо чу - чи че - че -
Ш ш а шо шу - ши ше - ше -
Ж жа жо жу - жи ж - ж -
Х х а хо ху - хі хе - - -
Ц ц а цо цу ци ці це - - -
Щ ще що щу - щи ще - ще -
Ф фа фо фу фи фі фе фя фе фю
Й
Ь

Розминку продовжуємо
Склади весело читаємо.

Діти працюють у парах за варіантами: один варіант читає, інший перевіряє правильність виконуваної роботи. Готовність показують світлофорами.

Гра "Я почну, а ти продовжи"

Обладнання: картка зі стрілкою.

Опис: Вчитель називає вихідний склад (або умови для знаходження вихідного складу) і стрілкою вказує напрямок: вгору, вниз, ліворуч або праворуч. Діти у парах читають, починаючи з нього, склади по таблиці у вказаному напрямку.

Знайти склади, розташовані в складовій таблиці між складами та прочитати фрагмент складової таблиці за стрілкою:

в) скласти слова за складовою таблицею: (вчитель називає слово, учні повинні скласти його за складовою таблицею. Наприклад: ф-ла-г, фе-в-ра-л-ь, ко-н-фе-та)

4. Фізична розминка.

Я думаю, що ми можемо вирушати в дорогу.

Я йду, і ти йдеш –
Раз два три.
Я співаю, і ти співаєш –
Раз два три.
Ми йдемо, і ми співаємо –
Раз два три.
Дуже дружно ми живемо.
Раз два три.

5. Розвиток мови.

Але дорогу нам перегородив кучугуру. Ця зима не хоче нас пускати до лісу. Що ж нам робити? Але фея підказала, що треба зробити.

Проведемо гру "Вгадай слово"

Вчитель "набирає" по таблиці слово, послідовно показуючи вказівкою склади. Діти

уважно стежать за рухами вказівки, мовчки читають слово і на виклик вчителя називають його.

(На набірному полотні після відповідей дітей виставляються картки зі словами).

З кожним із цих слів складемо пропозицію так, щоб вийшла розповідь.

Після відповідей на дошці з'являється плакат, на якому записані пропозиції

Настала тепла весна. На небі яскраво світить сонечко. У лісі дзвінко співають птахи.

Визначити “небезпечне” місце у словах весна, (В) лісі, співають.

Чому у слові птаха після літери "ц" пишемо літеру "и"?

Знайти основу в останній пропозиції.

Ось так диво із чудес!
Ми потрапили з вами до лісу!

На магнітній дошці з'являється картина весняного лісу, але квітів.

6. Читання вірша.

Нині, діти, ми побачимо диво. Це поява першої весняної квітки.

А яку квітку весну відкриває, ви дізнаєтесь, прочитавши вірш.

Пролісок

Прибіг проліск
У березневий лісок,
Зазирнув проліск
У чистий струмок.
І, побачивши себе,
Крикнув: “Ось ті на!
Я й не помітив,
Що настала весна”. (Л. Кудрявська)

Яка ж квітка першою прибігла до березневого лісу?

Хто з вас здогадався, чому цю квітку так називають?

Не встигне сонечко розтопити сніг, а з-під снігу вже виглядає блакитна голівка проліска.

Малюнок проліска прикріплюється до весняної картини.

Підберіть родинні слова до слова пролісок.

Пролісок, сніг, сніжок, сніжинка.

7. Інсценування вірша кубанського поета І. Варавви.

А зараз перегляньте інсценування вірша кубанського поета Івана Варавви, яке підготували хлопці.

Ти навіщо, пролісок, вийшов?
- Співав шпак, а я почув.
- А навіщо, шпак, ти співав?
- До нас у станицю березень поспівав!
- Що ти, березень, приніс із собою?
- Сонце, небо блакитне!

8. Вправа на релаксацію (виконується під музику).

Окрім сонця та блакитного неба березень приніс із собою м'яку зелену траву.

Напруга полетіла…
І розслаблене все тіло.
І розслаблене все тіло.
Наче ми лежимо на траві.
На зеленій м'якій траві.
Гріє сонечко зараз…
Руки теплі у нас.
Дихається легко ... рівно ... глибоко ...
Губи трохи відкриваються.
Все чудово розслаблюється.
Нам зрозуміло, що таке
Стан спокою!

9. Гра "Слово розсипалося".

Розтанув сніг. Побігли струмки, і з'являється ще одна весняна квітка.

Вгадайте його назву. (У дітей на партах літери)

КІЛАФА – ФІАЛКА

Складіть схему цього слова (робота з індивідуальними схемами розбирання)

Малюнок фіалки прикріплюється до весняної картини.

Вам подобаються перетворення, що відбуваються у лісі навесні? Адже вони відбуваються з вашою допомогою.

10. Читання вірша.

На сонячному узліссі
Фіалка розцвіла.
Фіолетові вушка
Тихенько підняла.
У траві вона ховається,
Не любить лізти вперед,
Але кожен їй вклониться
І дбайливо візьме. (Є. Сєрова)

Де можна побачити фіалку? Доведіть це читанням рядків із вірша.

Як ви розумієте, вираз "у лісі вона ховається"?

Ф'ю, ф'ю! – птах співає.
І фіалка розквітає,
І земля дивиться на нас
Мільйон синіх очей.

11. Робота з деформованою пропозицією.

Фіалку можна зустріти не лише у лісі. Є ще фіалки.

Якщо ви впораєтеся з наступним завданням, то на вас чекає сюрприз.

На магнітній дошці розташовані картки зі словами: красива, Фаїни, на, розцвіла, у, фіалка, вікні

Це окремі слова чи речення?

Що таке речення? (Це одне або кілька слів, які пов'язані за змістом та виражають закінчену думку).

Скласти з цих слів речення. Фаїна на вікні розцвіла гарна фіалка.

Назвіть дві основні орфограми речення. ( Початок речення пишеться з великої літери. Наприкінці пропозиції ставимо крапку).

Яке ще слово написане з великої літери? Чому? (Це слово Фаїна. Це власне ім'я, ім'я дівчинки. Імена людей пишуться з великої літери).

12. Підсумок уроку

До класу входить фея (учня 4 класу).

Здрастуйте, хлопці!
Привіт, друзі!
У день весняний рада
Вас побачити я.

Чи сподобалася вам сьогоднішня подорож?

Яку цікаву роботу ви виконували на уроці?

Мій друг фокусник передав вам картку. Допишіть літери, і ви вгадаєте слово.

На картці дано запис слова з відсутніми елементами. Діти промовляють написання цих елементів та читають слово: Молодці!

Вчитель дякує дітям за урок.

« Згідні звуки [ф], [ф"].Літери Ф, ф »

Цілі уроку:

Освітні:

познайомити учнів із літерою Ф, і звуками, що вона позначає;

навчити хлопців розрізняти звуки [ф], [ф"];

Розвиваючі:

розвивати фонематичний слух, мислення, розумові операції, моторику, збагачувати словниковий запас учнів;

Виховні завдання:

прищеплювати любов до читання, книги;

формувати пізнавальний інтерес;

виховувати вміння слухати, враховувати думку інших;

вчити працювати у парах, групами, спільно;

виховувати почуття гордості за Батьківщину.

Тип уроку:знайомство з новою літерою

Обладнання:

Аудіозапис мультфільму "Троє з Простоквашино";

Малюнки з предметами, кота Матроскіна, смайлики;

малюнки літер;

картки 2 кольорів;

індивідуальні картки;

Хід уроку

    Організаційний момент.

    Психологічна установка на роботу (Слайд 2).

Встало сонечко давно,
Заглянуло до нас у вікно.
Нас воно квапить у клас,
Чекає на урок хлопців зараз!

Я маю гарний настрій, бо ми разом. Я рада бачити Вас. Усміхніться один одному. Подаруйте і мені вашу посмішку. Адже усмішка прикрашає людину, дарує всім настрій радості.

Подаруйте кожному

По шматочку сонечка,

Хай добром наповняться

Души їх до денця.

Нехай цей урок принесе нам радість спілкування і наповнить наші душі чудовими почуттями.

Ми розумні!

Ми – дружні!

Ми – уважні!

Ми – старанні!

У 1 класі вчимося!

Все в нас вийде!

З яким настроєм ви сьогодні прийшли на урок? А з якою метою?

    Актуалізація опорних знань.

Згадаймо, чому ми навчалися на минулих уроках. Пограємось у гру «Доскажи слівце».

Наша мова складається …. (З пропозицій).

Звуки бувають … (голосні та приголосні).

При проголошенні приголосного звуку … (повітря у роті зустрічає перешкоду).

Згідні звуки бувають … (глухі та дзвінкі, тверді та м'які).

Голосні звуки бувають …. (Ударні та ненаголошені).

Після твердих приголосних пишуться голосні букви… (а,о,у,ы,е).

Після м'яких приголосних пишуться голосні літери ... (е, е, і, я, ю).

Літери е, е, ю, я на початку слова … (позначають 2 звуки).

    Цілепокладання. Мотивація до навчальної діяльності.

А тепер звернемося до теми нашого сьогоднішнього уроку. (Слайд 3).

Подивіться на слайд. Перерахуйте, що зображено?

Телефон, жирафа, шафа, фея, прапорець.

Чи всі звуки вам знайомі у цих словах?

Визначте, які однакові звуки є у цих словах.

Хто здогадався, про які звуки йтиметься на уроці? (Про звуки [ф], [ф'])

Сформулюйте тему нашого уроку: "Звуки [ф], [ф"]. Літера "Ф, ф".

Спираючись на тему уроку та опорні слова, сформулюйте завдання нашого уроку. (Слайд 4).

Познайомимося із …..

Навчимося ….

(Ми познайомимося зі звуками [ф], [ф'] та літерою, яка їх позначає. Вчитимемося читати склади, слова та речення з новою літерою.)

Ви впізнали цього героя?

З якого він мультфільму?

Як ви вважаєте, чому у кота таке прізвище?
Наш урок буде присвячений усьому, що пов'язане з морем. Якщо ми будемо уважними, старанними, то Матроскін допоможе дізнатися про щось нове.

V. Знайомство з новими звуками

Перш ніж вирушити в подорож Матроскін запрошує нас, ви дізнаєтеся, прочитавши слово по перших звуках назв предметів, зображених на картинках (Слайд)

[в,] [е] [р] [ф,]

- Що таке верф?

Куди ми можемо звернутись, якщо не знаємо значення слова? (Тлумачний словник російської мови)

- Верф - місце будівництва та ремонту кораблів.(Слайд)

(Якщо діти не відповідають самостійно, вчитель сам пояснює значення слова, підкріплюючи пояснення ілюстративним матеріалом).

Яким звуком закінчується це слово? ([ф,])

З'ясуємо, яким кольором позначимо на схемі.

Дайте йому характеристику.

Кіт Матроскін вирушає у подорож російським кораблем? (Слайд)

Але як можна здогадатися, що корабель – російський? (Слайд)

- Зображення прапор. Розгляньте його.

Які кольори нашого прапора? Що вони означають?

Прапор Росії має три кольори:(Білий – мир, чистота; Синій – віру, вірність Батьківщині; Червоний – енергію, силу, кров, пролиту за Батьківщину.)

Складемо схему. Із чого складається слово?

Промовте перший звук у слові прапор.

Дайте характеристику звуку [ ф]. (Згідний, глухий, твердий.)

Які звуки виділили? ([ф, ф,])

VI. Знайомство з новою літерою

Звуки на письмі позначаються буквою.

Підкажіть, хто знайомий і знає якою літерою позначаються звуки?

Знайомство з літерами. (Показ літери)

Навіщо потрібна велика літера?

Заселимо букву в «Місто букв». У який будинок заселимо? Обґрунтуйте свою відповідь.

На що схожа літера Ф? (Слайд)

Читання віршів про літеру ф.

З цією літерою на носі

Пугач ховається в лісі.

Фізмінутка.

Встаньте, зобразіть літеру Ф.

Вітер дме нам в обличчя

Захиталося дерево

Вітерець все тихіше-тише

Деревце все вище-вище.

Висновок:Які нові знання покладете у свою скарбничку? Літера…

Вправи у слуханні звуків.

а) придумайте слова, у яких зустрінуться звуки [ф] чи [ф,];

б) лясніть у долоні, якщо почуєте [ф,] : ґнот, смолоскип, ваза, дзеркало, фіалка, хвиля, прапор, лютий, Фекла.

в) індивідуальна робота

Знайди та підкресли літери Ф,ф

АвФйоуЦфЗхпафшьІфсміРеУЙфИвяфичхгеуифАФе (8)

2 ) Диференційоване завдання

Перед вами картки двох кольорів, на червоному завдання складніше, на синьому менш складне. Виберіть картку та виконайте завдання. Якщо завдання складне виконати не зможете, можна замінити картку.

На синьому- знайти одне слово (прочитайте лише літери російського алфавіту)

На червоному сховалося кілька слів.

Синій- R Ф Z О W Н S А Р Ь

червоний

Знайди слова з літерою Ф та підкресли олівцем.

ліхтарівдролулицяеїдщгжовтийхещгшфокусжроллюди

життяжджплроаяеажрлчервонийеїджплфутболжпдолоз

ефжпзнггідиФеклажидподругойжвдплоросвітлофорежд

Перевірка.

З літерою Ф познайомились.

VII. Читання складів з новою літерою

Стор. 71 Читання складів.

На які дві групи можна поділити склади?

Назвіть склади з м'яким звуком. З твердим звуком.

VIII. Бесіда з ілюстрації

Розгляд ілюстрації на сторінці 70

– Розгляньте малюнки.

Що ви бачите на малюнку?

Назвіть засоби пересування по воді.

- Для яких цілей вони служать?

Які групи можна розподілити? ( Одні сучасні, інші старовинні.)

ХІ. Назвати види кораблів

Лайнер, ботик, підводний човен, вітрильне судно, криголам, крейсер.

Як можна назвати одним словом кораблі, пароплави? Потрібно виконати завдання – відгадати загадки.

Всю ніч літає, Хвіст пухнастий,

Мишей добуває. Хутро золотаве.

А стане світло, У лісі живе,

Спати летить у дупло. (Філін)У селі курей краде. ( лисиця)

На скелі він будує будинок. Я – вусатий, смугастий

Не боїться він жити в ньому. Не люблю веселих ігор.

Два могутні крила Відгадайте. Хто я? ( тигр)

У господаря ( орла)

Яке слово вийшло? ( флот) (сукупність всіх видів судів)

Виявлення сенсу слова флот.

На кожному кораблі є прапор. Усі кораблі ходять під російським прапором. Російський військовий флот ходить під Андріївським прапором». (Слайд)

Х. Фізмінутка. Зорова гімнастика

Пропоную вам здійснити уявну прогулянку морем на пасажирському лайнері.

Закрийте очі(1-2-3).

Уявіть себе палубі лайнера. Дме легкий вітерець. Хвилі тихо хлюпаються об борт корабля. Перед вами відкриваються неосяжні морські простори.

Повільно розплющуємо очі - і тепер ми готові до наступного завдання.

Склади ми прочитали. Яке завдання можемо виконати далі?

Читання слів з послідами.

Назвіть односкладові слова, двоскладові, найбільше слово. Скільки у ньому складів? Доведіть.

Які слова можна віднести до морської тематики?
(Телеграф, фотографія, прапор, флот.)

Читання вірша добре учням, що читає.

Читання уривка з 70.

Виставка книг.

Читання уривка вчителем.

Робота у парах.

Хорове читання.

ХІ. Рефлексія

Наш урок добігає кінця. Подорож кота Матроскіна закінчилася. Давайте розповімо коту Матроскіну, що дізналися на уроці сьогодні: Згадаймо, які цілі ставили на початку уроку? (Повернутись до пам'ятки: познайомимося, навчимося)

Я згадав..

Навчився...

– З яким настроєм закінчується наш урок? (Смайлики)

Кадр 19.Я дякую вам за роботу. Хто хоче виконати домашнє завдання, візьміть картку, яку вам приготував Матроскін. (Див. Додаток 1)

Візьми блакитний або синій олівець і зафарбуй усі частини малюнка, де зображено букву «Ф» або «ф».

МБОУ «Яндиківська ЗОШ»

Урок навчання грамоті

в 1 класі

Виконав;

Ісмухамбетова

Алтин Батирівна

Вчитель початкових класів

с. Яндики – 2012р.

Тема урока : Читання слів з буквою ф (закріплення)

Мета уроку :

Освітня:формувати навички читання, роботи з текстом,
характеризувати приголосні за твердістю-м'якістю, парністю-непарністю, глухістю-дзвінкістю, познайомити з правилами переходу вулиці;
закріпити уявлення про знаки (символи), їх роль у спілкуванні.

Виховна:виховувати інтерес дітей до навчальної діяльності,прагнення виконувати правила безпеки на дорогах,

Розвиваюча:розвивати усне мовлення, логічне мислення, увага,
вміння порівнювати, аналізувати та робити висновки,

Заплановані результати :

Пізнавальні:

Вміння ставити цілі до уроку;

осмислення значення слів «літера», «звук»;формується вміння читати, осмислювати прочитане;будувати мовні висловлюваннята використовувати вивчені правила безпеки у конкретних життєвих ситуаціях.

Комунікативні:

працювати у групі, слухати співрозмовника та вести діалог;

домовлятися про розподіл ролей у спільній діяльності;

проявляти активність у взаємодії у грі на вирішення комунікативних і пізнавальних завдань.

Регулятивні:

вибирати дії відповідно до поставленого завдання;

оцінювати себе, межі свого знання та незнання;

виробляти самостійність та особисту відповідальність за свої вчинки, адекватно сприймати пропозиції вчителя.

Особистісні:

Виявляти інтерес до вивчення теми, усвідомлення своєї успішності на уроці,

розвиток доброзичливості, довіри та уважності до оточуючих.

Основні поняття : звук, буква, світлофор, старт, фініш

Міжпредметні зв'язки : ОБЖ, математика, праця

Ресурси: «Абетка»-с.72-73; словник Ожигова, картки зі схемою слова, картки з текстом, картки з кінцями речень, мультимедійний проектор; моделі світлофора.

Організаційний момент .

Продзвенів дзвінок веселий,

Ми готові почати урок.

Встали всі у парт красиво,

Привіталися чемно,

Будемо слухати, міркувати

І один одному допомагати.

Все легенько зітхнемо,

Урок навчання грамоті почнемо

Діти, на початку нашого уроку подаруйте посмішку своїм товаришам. А я дарую вам свою посмішку. Ми продовжуємо нашу подорож за новими знаннями. Але спочатку давайте згадаємо основні правила роботи на уроці:

працювати дружно та активно;

вміти слухати одне одного;

поважати один одного;

уважно ставитись один до одного;

вислуховувати відповіді хлопців

працювати успішно (слайд №2)

Цілепокладання та мотивація ..

    Постановка проблемного питання .

Сьогодні до нас на урок прийшов гість. Хто це ви дізнаєтесь, якщо відгадаєте загадку?

Запалав у чудовиська

Смарагдове око

Значить, можна вулицю

Перейти зараз (світлофор)(Слайд №3)

Правильно, це світлофор. Що таке світлофор? Як ви здогадалися, що це світлофор? Зараз хлопці прочитають нам як пояснює словник Ожегова значення слова світлофор і як пояснюється значення слова в інтернеті. (Відповіді дітей). Світлофор дорожній (від світло та грец. phorós - несучий), засіб світлової сигналізації, що служить для регулювання дорожнього руху та руху рухомого складу на залізницях. (інтернет)

Світлофор - світловий сигнальний пристрій для регулювання руху на вулицях, автомобільних та залізничних доріг (словник Ожигова).

Наш гість хоче дізнатися, чи знаєте ви,від чого залежить наша безпека? ( висловлювання дітей). Про що ми з вами говоритимемо на уроці?

    Гра "Живий звук". Робота в парах

Схема якого слова зображена? (Слайд № 4, у дітей на листочках)

(світлофор)

Усунути літери зі схеми слова в такому порядку: літеру, яка позначена ударним голосним; літери, які позначені ненаголошеними голосними; літери, які позначені 1,2,4,8 приголосними звуками. Яка літера лишилася?

Яка ж тема нашого уроку? Ми читатимемо склади, слова та текст, де є слова з літерою Ф.

Актуалізація знань .

А тепер наш світлофор хоче перевірити як ви освоїли матеріал на

минулому уроці.

    Гра «Вірю – не вірю»

На партах у вас кружечки червоного, зеленого та жовтого кольору. Якщо ви згодні, то показуєте зелений кружечок, якщо не згодні, то показуєте червоний кружечок.

Літера «Ф» означає голосний звук. - А який? Чому?

Звук [ф] – глухий.

Літера «Ф» може позначати як твердий, і м'який звук.

У слові фініки буква "ф" означає твердий звук.

У слові фуфайка лише одна буква «ф»

Що ж ви знаєте про літеру ф? (позначає приголосний, глухий, звук, може бути м'яким та твердим)

2. Зіставлення парних по глухості і дзвінкості звуків [ф], [ф ']; [в], [в ']. слайд)

Подивіться на стрічку букв. (Слайд № 5) Знайдіть букву ф. Що ще можете сказати про неї? (Парна). Чому так вирішили? З якою літерою дружить літера ф? У російській дуже часто в словах зустрічається звук [ф] позначений буквою в, тому при листі потрібно бути дуже уважним.

3. Читання складів на с.72. (Слайд №5)

Фе - склад злиття м'якого глухого приголосного [ф] з голосним звуком [е]

Ве - склад злиття м'яко дзвінкого приголосного з голосним звуком [е] і т.д.

Фізмінутка.

Світлофор хоче перевірити вашу увагу. Дуже часто діти плутають звуки

[в] і [ф] , оскільки вони парні за дзвінкістю та глухістю. Пограємо у гру «Дзвінкий – глухий».

Якщо у слові є звуки [ф], [ф'], то плескаємо, якщо ні – присідаємо.

Гілка, світло, Федя, светр, пугач, хвалько, фуфайка, фабрика, верба, світлофор, фірма, вагон.

Робота на тему уроку .

1 . Читання вірша У. Берестова, с.72 .

Як можна назвати його? Чому?

Скільки кольорів біля світлофора?

Що кожен із них означає?

На яке світло можна їхати машиною? Не можна? Навіщо служить жовте світло світлофора?

Чи виконуєте ви сигнали світлофора?

2.Світлофор приніс нам загадки. (Слайди № 6-13 )

Будинок вулицею йде,

На роботу всіх щастить.

Не на курячих ніжках,

А у гумових чобітках. (автобус)

Мчить і стріляє,

Бурчить скоромовкою.

Трамваю не наздогнати

За цією тараторкою. (Мотоцикл)

Не літає, не дзижчить,

Жук вулицею біжить.

І горять в очах жука

Два блискучі вогники. (Автомобіль)

Зранку за віконцем

Стук, і дзвін, і гармидер.

За прямими сталевими доріжками

Ходять червоні будинки. (Трамвай)

Я по місту йду,

Я в біду не влучу.

Тому що твердо знаю –

Правила виконую. (Пішохід)

П'є бензин, як молоко,

Може бігати далеко,

Возить вантажі та людей.

Будь уважний за неї. (Авто)

Подивися, силач який:

На ходу однією рукою

Зупиняти звик

П'ятитонна вантажівка. (Регулювальник)

Гей, водій, обережно,

Їхати швидко неможливо,

Знають люди все на світі

У цьому місці ходять... (Діти)

Прочитайте слова – відгадки. Що можете сказати про ці слова? Прочитайте слова, які означають транспорт. Прочитайте слова, які означають одухотворені предмети. Знайдіть слово, де написано буквув , а вимовляється звук [ф] (слайд №14)

3. Читання оповідання «Світлофор» Б. Житкова, с. 73

Що здивувало хлопчика та його маму?

Що відповів їм шофер?

Як хлопчик здогадався, що означає кожен сигнал світлофора?

4.Робота у групах. Читання в особах .

Що ще можна зробити із цим текстом? (висловлювання дітей). Ми можемо прочитати його в обличчях.

5.Складання правил переходу вулиці . Робота в парах .

У вас на листочках написаний текст. Пропозиції у ньому не закінчено. Також у вас є на картках кінці цих пропозицій. Ви повинні до кожної пропозиції підібрати кінець і приклеїти його до тексту.

Перш ніж перейти дорогу, знайди ... (Місце для переходу).

Зупинися біля …(тротуару)

Подивися уважно в … (обидві сторони), чи немає машин.

Переходи дорогу …(зебри).

Ось так ти навчишся переходити … (дорогу)

Підсумок уроку.

Читання пар слів з антонімами с. 72(слайд)

Що таке старт? Фініш? Як називаються ці слова?

Підійшов кінець нашого уроку – фініш.

Що нового впізнали? Чому навчилися?

Рефлексія .

У вас на столі модель світлофора та геометричні фігури. (Додаток) .Як вони називаються? (Кола) скільки їх? Порівняйте їх (за розміром однакові, за кольором різні). Що означають гуртки? Якщо вам сподобалося на уроці, то запаліть на світлофорі зелене світло – можна йти далі за знаннями. Якщо не сподобалося, запаліть червоне світло – треба зупинитися та подумати, як виправити свої помилки. Якщо щось сподобалося, а щось не сподобалося – запаліть жовте світло світлофора. (Діти приклеюють кружечки до моделі світлофора)

Від чого залежить наша дорожня безпека? (Дотримання правил дорожнього руху). Що ви хочете сказати на прощання нашому світлофору? (обіцянка виконувати правила дорожнього руху)

додаток

Перед тим, як перейти дорогу, знайди _____________.

Зупинися у __________________.

Подивися уважно в _______________ , чи немає машин.

Переходь дорогу по __________________.

Ось так ти навчишся переходити ___________.

дорогу

місце для переходу

обидві сторони

зебрі

тротуару

Модель світлофора та кружечки

Олена Пітченко
Конспект уроку навчання грамоті «Звуки [ф]-[ф'], літера Ф»

Конспект уроку навчання грамоти.

Тема: Звуки [ф - ф’], літера Ф.

Цілі: створити умови для:

Ознайомлення зі звуками [ф"],[ф"] та їх позначенням буквою ф, навчання читання складів, слів з буквою ф; вдосконалення звуко-літерного аналізу.

Формування почуттів товариства, взаємодопомоги,

Розвитку мовлення дітей, логічного мислення, навички фонематичного аналізу слів, уваги, пам'яті, вміння узагальнювати та робити висновки.

Устаткування: підручник, каса літер.

Заплановані результати освіти:

Предметні: навчаться коротко характеризувати звуки російської мови(голосні ударні/ненаголошені, приголосні тверді/м'які, приголосні дзвінкі/глухі, розрізняти друкований та письмовий заголовний та малий варіант написання літер; читати слова, пропозиції з вивченими літерами; отримають можливість навчитися брати участь у діалозі, враховувати різні думки та прагнути до координації різних позицій у співпраці.

Метапредметні (критерії сформованості/оцінки компонентів універсальних навчальних дій – УУД):

Пізнавальні: загальнонавчальні - засвоєння понять звук і буква, оволодіння вмінням швидко і осмислено читати, освоєння досвіду роботи з підручником; логічні – здійснення звукового аналізу слів; класифікація звуків звукового складу словавикористання алгоритму роботи.

Регулятивні: коригувати власну діяльність, вносити зміни в процес роботи з урахуванням труднощів і помилок, що виникли, здійснювати самоаналіз успішності участі в навчальному діалозі.

Комунікативні: будувати зрозуміле для слухачів висловлювання, ставити уточнюючі питання, формулювати прості висновки.

Особистісні: застосовують набуті навички у практичній діяльності; використовують засвоєні прийоми роботи на вирішення навчальних завдань; здійснюють самоконтроль і під час самостійних завдань, виявляють стійку увагу, підпорядковане тієї діяльності, яку виконують.

Етапи урокуДіяльність вчителя Діяльність учнів УУД

1. Постановка навчальної задачі. Знайдіть загублену букву

іалка, конета, онарик.

Що спільного у цих словах?

Яка ж буква загубилася?

Вимовте звуки, які вона позначає у цих словах.

Яка ж тема нашого уроку?

Чому ми маємо навчитися на цьому уроці? При відповіді спираємось на слова- помічники:

* Познайомимося ...

Також нам допоможе наш підручник, відкрийте сторінку 71 та подивіться, на які питання нам треба знайти відповіді?

Позначають предмети, 3 склади, 2 склад ударний

Звуки[ф],[ф"], буква ф

Познайомимося з буквою ф

Вчимося відрізняти її від інших літер.

ЗвукФ приголосний чи голосний, дзвінкий чи глухий, твердий чи м'який.

2. Планування навчальної діяльності. Згадайте, за яким планом ми з вами вивчаємо літери? Як ви вважаєте, що потрібно зробити спочатку?

1) (Дивимося зорово)

2) (Досліджуємо звук)

3) (конструюю букву)

4) (прочитаю склади)

5) (читаю слова)

6) Читаю текст

7) (перевіряю та оцінюю себе)

Відповідають. будувати зрозуміле для слухачів висловлювання, ставити уточнюючі питання, формулювати прості висновки.

3. Розв'язання навчальної задачі.

1) Робота над образом літери.

2) Виділення та аналіз звуку.

3) Фонетичні вправи.

4) Читання складів

5) Читання слів

6) Робота з текстом

Отже, почнемо з першого пункту нашого плану. Яке завдання вирішуватимемо? Де ми можемо знайти букву? Дивіться на неї уважно та подумайте, на що вона може бути схожа?

1. Всім відомо, без підказки,

Літераф як ключ із казки

Ніколи його в нас

Не забере Карабас.

(Показує Золотий ключик)

2. Федя ходить руки вбік,

Видно, вивчив уроки.

(Показує ходу Феді)

3. Пугач – два величезні очі

Літеру ф нагадає відразу.

Лупоокий цілить погляд

Немов фотоапарат.

(Показує картинку пугача і фотоапарат)

Отже, на що може бути схожа буква ф?

Переходимо до 2 етапу. Відгадайте загадку:

Не краватка вона, не комір,

А шию обтискати звик.

Але не завжди, а лише тоді,

Коли бувають холоди.

Отже, давайте подивимося схему цього слова в підручнику і перевіримо, чи вірна вона, бо раптом автори підручника могли помилитися.

Як ми можемо охарактеризувати звук ф у цьому слові?

А зараз давайте пограємо у хокей. Поставте на парти зігнуті у ліктях руки. Це хокейні ворота. Перевіримо, хто з вас найкращий воротар. Я вимовлятиму слова. Якщо у них є звук Ф, то ви повинні пропустити його через ворота. Але я, звісно, ​​постараюся закинути шайбу. Шайбою у нас буде слово, в якому немає звуку ф. Як тільки я спробую закинути шайбу, то зачиняйте ворота.

Отже, приготувалися, починаємо:

Ліхтар, шапка, шарф, ліхтарик, квітка, бантик, гольфи, троянди, цукерки.

На стор 71 подивіться склади. Які склади читатимемо м'яко? Чому?

Прочитаємо склади. Які слова ви можете підібрати з цими складами?

Звернемося знову до нашого плану. Що робитимемо далі? Як ви вважаєте, де ми можемо читати слова?

Отже, скільки складів у першому слові? Як довідалися? Прочитайте перший склад. Другий склад, третій склад. Прочитайте слово цілком. (аналогічна робота проводиться зі словами телеграф, ферма, асфальт, фотографія, фабрика, прапор, флот; якщо дітям незрозуміло значення слова, то поясню)

Прочитайте слово, в якому звуків більшечим літер. Чому?

Прочитайте слово, де літер більшечим звуків. Чому?

Прочитайте слова з ударним складом.

Прочитайте односкладові слова.

Прочитайте слова, що залишилися.

Подивіться текст на сторінці 71. Як ви думаєте. що це? Чому так вирішили?

Знайдіть зорово букву ф. В якому слові вона зустрілася? Прочитайте його.

Що означає прапори? Як нам допоможе малюнок при відповіді на це запитання?

Прочитаємо

Подивитись букву візуально.

Відповідають.

На ключик, на людину, яка зробила рук убік, на пугача.

Перевіряють.

Згідний, глузою. Жорсткий.

Фе. Фі, Фе, бо після ф стоять літери та, е, е.

У підручнику.

3, по рисочкам.

Ті, ле, тло.

Читають, обводять букву ф у гурток.

Фотографія, я після голосної дає 2 звуку

Асфальт, ь звуку не позначає

Ферма, фабрика

Прапор, флот

Уривок із вірша.

Прапори на кораблях.

оволодіння вмінням швидко і осмислено читати, освоєння досвіду роботи з підручником; логічні – здійснення звукового аналізу слів; класифікація звуківза заданою основою; моделювання звукового складу слова, Використання алгоритму роботи-П.

навчаться коротко характеризувати звуки російської мови(голосні ударні/ненаголошені, приголосні тверді/м'які, приголосні дзвінкі/глухі); читати слова, пропозиції з вивченими літерами – Пр.

4. Рефлексія щодо уроку(самооцінка)А тепер візьміть листочок.

а п л т н г ф д а ц у е д і ф і т х н к

п б ф н е ви д е ф ж т е к у м і с я ф

1. Там, де зірочка, напишіть букву, з якою ми познайомилися на цьому уроці.

2. У вас написані літери. Закресліть тільки ту букву, яку ми сьогодні вивчили.

3. Я вам продиктую слова. Якщо у слові м'який звук [ф"], то кружок зафарбуйте зеленим, якщо твердий звук [ф ] – синім.

Прапорець, водій, світлофор, буфет, кофта.

А тепер перевірте, у вас має бути написана буква ф. Поставте +, якщо у вас така сама.

Порахуйте, скільки літер ви підкреслили. Якщо ви закреслили 5 літер, Поставте +.

Подивіться на дошку. Хто розфарбував кружки так само, поставте +. (O O O O O)

Що нового дізналися на уроці?

Де можна застосувати отримані знання?

Повернемося до нашого плану. Подивимося, чи ми його виконали.

Чи все вам удалося?

У чому пережили труднощі?

Виконують завдання.

Відповідають на запитання. застосовують набуті навички у практичній діяльності; використовують засвоєні прийоми роботи на вирішення навчальних завдань; здійснюють самоконтроль під час виконання самостійних завдань, виявляють стійку увагу, підпорядковане тієї діяльності, яку виконують – Л.